Kde končí textilný odpad?

15.09.2024

Povedzme si to otvorene. Kto z nás nemá rád to vzrušenie z novo zakúpeného kúska oblečenia? Cítime sa ako malé dieťa, ktoré dostalo lízanku. Prirovnanie nie je náhodné. Pretože potešenie z lízanky zmizne hneď, ako nám v ruke ostane už len palička. Rovnako rýchlo nás prestane tešiť nový kúsok v našom šatníku. Zamysleli ste sa niekedy, čo sa deje s oblečením, ktoré vyhodíte?

Fotografia: Canva

  1. Skládky - Ak svoj textil hodíte do nádoby určenej na komunálny odpad, pravdepodobne skončí na skládke. Tu sa bude veľmi pomaly rozkladať. Syntetické materiály, ako polyester, sa rozkladajú aj stovky rokov, pričom počas tohto procesu uvoľňujú škodlivé chemikálie do pôdy a vody.
  2. Spaľovne - Trochu lepším prípadom je, keď sa textilný odpad spáli na výrobu energie. To síce zmenšuje jeho odpad, no takisto sa do ovzdušia vypúšťajú nebezpečné látky, ako oxid uhličitý, toxické chemikálie či mikroplasty. A už vieme, že takýto proces negatívne ovplyvňuje klímu.
  3. Export do rozvojových krajín - Mnohé západné krajiny vyvážajú textilný odpad do rozvojových krajín. Oblečenie v nositeľnej kvalite sa predá na miestnych trhoch. To, ktoré sa už nedá použiť, končí na neformálnych skládkach. Dopad si vieme domyslieť. 
  4. Mikroplasty v oceánoch - Oblečenie z umelých vlákien (polyester alebo nylon) pri praní uvoľňuje mikroplasty, ktoré sa dostávajú do vodných tokov a nakoniec do oceánov. Ohrozujú morský život, nakoľko sa môžu dostať do potravinového reťazca.
  5. Neformálne recyklačné centrá - V niektorých častiach sveta existujú neformálne recyklačné centrá, kde sa textilný odpad manuálne triedi a spracováva. Pracovníci v týchto centrách často pracujú v nebezpečných podmienkach a často za veľmi nízke mzdy.
  6. Oficiálne recyklačné centrá - V Európe existuje niekoľko oficiálnych recyklačných centier, ktoré triedia textil na mnoho kategórií. Dobrá správa je, že proces je kontrolovaný a mnohé centrá sa snažia o získanie ISO normy. Tovar vo vysokej kvalite putuje na ďalší predaj do second handov, tovar nižšej kvality sa predáva do krajín tretieho sveta. Tovar, ktorý nie je nebezpečný pre spaľovanie, poslúži na výrobu ďalšej energie. Významnou časťou je materiálové zhodnocovanie textilu, keď sa z textilného odpadu vyrábajú nové veci.

Zrejme nikomu netreba vysvetľovať, že je naozaj veľmi dôležité podporovať udržateľnú módu, uprednostňovať nákup noseného oblečenia, recykláciu a darovanie oblečenia. Minimalizujeme tak textilný odpad a jeho negatívny dopad na životné prostredie a spoločnosť. 

Nakupovanie v second hande je výhrou pre vás, komunitu i našu planétu.